/ by /   Dieta / 0 comments

Niedobory minerałów

Wszyscy staramy się nakarmić nasze konie wysokiej jakości racjami pokarmowymi, które są opracowywane przez utalentowanych dietetyków końskich z wykorzystaniem najnowszych wytycznych badawczych. Oczywiste pytanie brzmi: „W jaki sposób konie karmione zrównoważoną dawką mogą mieć niedobory minerałów śladowych?”.

Co to jest niedobór subkliniczny? Nasze konie na zrównoważonych racjach wyglądają i czują się dobrze, ale kiedy kładziemy nacisk na ich ćwiczenia sportowe, ich system wsparcia strukturalnego nie jest w stanie poradzić sobie z obciążeniem, a wynikiem końcowym jest uszkodzenie tkanki. Gdy to nastąpi, możemy zobaczyć klinicznie kulawego konia z uszkodzeniem ścięgna, więzadła lub stawu. Subkliniczny śladowy niedobór minerałów nie jest łatwo widoczny, dopóki nie przekroczymy zdolności tkanek do reagowania na stres.

Większość pasz dla koni ma więcej niż wystarczającą ilość miedzi, cynku i manganu, aby spełnić wytyczne National Research Council. Jednak absolutnym kluczem nie jest to, ile i większość śladowych minerałów w paszach dla koni jest nieorganicznych i słabo wchłanianych. Organiczne minerały śladowe są bardziej biodostępne i wykazano, że suplementacja pewnymi postaciami ma znaczące korzyści biologiczne u zwierząt spożywczych.

Syntetyczne składniki odżywcze – szybkość absorpcji poniżej 10%
Minerały nieorganiczne – szybkość wchłaniania 10%
Minerały chelatowane aminokwasami 40% szybkość wchłaniania

SHARE THIS


Dodaj komentarz